Pardubice 19.2.2019– Slavnostní vyhlášení výsledků udělalo tečku za devátým ročníkem oblíbené výtvarné soutěže „Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje“. Se svými výtvory se do soutěže přihlásilo více než patnáct set dětí, největší zájem byl tradičně mezi předškoláky. V pondělí došlo i na udělování speciálních cen.

Výtvarná soutěž si za svou dobu existence našla oblibu nejen mezi dětmi, ale často také mezi učiteli. Ve výsledkových listinách tak lze najít jak jména „stálic“ soutěže, tak ale také nováčky – zejména z mateřských škol. Ty zpravidla do soutěže přihlašují kolektivní práce. Všechny obrázky, zachycující kontrast mezi zdravou a nemocnou přírodou, procházejí hodnocením dvou porot. Ta první v každé ze čtyř kategorií vybere finalisty, ta druhá z nich určí vítěze. O nejpodařenějším obrázku rozhoduje také veřejnost v internetovém hlasování a svou speciální cenu uděluje také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Letošní Cena hejtmana Pardubického kraje patří Zuzaně Sojkové ze Střední školy grafického designu a cestovního ruchu v Pardubicích.

„Stejně jako každý rok se snažím vybírat obraz, který je nejen nápaditý, ale především mimořádně technicky propracovaný. Každý, do se podívá na tento obraz, vidí, že autorka má mimořádný grafický talent a dílo mne mezi ostatními padlo do oka de facto ihned. Jsem velmi rád, že se daří do soutěže zapojovat více než patnáct set dětí z našeho regionu, které mají zájem o přírodu kolem sebe. Věřím, že myšlenky soutěže přenesou následně také do svého života," uvedl hejtman Martin Netolický.

O finálovém umístění rozhodovala sedmičlenná porota, ve které vedle hejtmana Martina Netolického zasedli také náměstek hejtmana Michal Kortyš či radní zodpovědný za životní prostředí Václav Kroutil.

„Obdivuji práce žáků a studentů. Líbilo se mi nejen výtvarné zpracování témat, ale zaujalo mne, jak dokázali ztvárnit hluboké myšlenky. Nejraději bych všechny ocenil prvním místem,“ sdělil Michal Kortyš. Slova uznání měl pro studenty a žáky také další radní. „Sleduji výtvarná díla od počátku soutěže a musím uznat, že jsou čím dál více propracovanější. Těší mne zájem soutěžících o přírodu a ekologická témata. Už teď se těším na jubilejní desátý ročník,“ sdělil Václav Kroutil, radní pro oblast zemědělství a životního prostředí.

Uměleckou sféru zastupovali akademický malíř František Zálabský, fotografové Tomáš Kubelka a Ludvík Plašil a také učitel výtvarného oboru přeloučské Základní umělecké školy Jan Vojtíšek. „V porotě jsem už několikátý rok po sobě a vždy je to pro mě těžké rozhodování. Snažím se vnímat ztvárnění tématu, způsob vyjádření a zpracování. Některé práce jsou tak dobré, že až člověka přivádějí k úžasu,“ komentoval hodnocení fotograf Tomáš Kubelka.

V kategorii předškoláků se do soutěže zapojily mateřské školy napříč celým Pardubickým krajem. Prvenství si svým leporelem zasloužila trojice dívek z Mateřské školy Brožíkova v Pardubicích Sofie Kynclová, Nela Starhová a Kateřina Tichá, mezi základními školami zazářili žáci pravidelných účastníků soutěže – základních škol Ronov nad Doubravou a Rohovládova Bělá. V obou „školních“ kategoriích jim patřilo hned několik finálových pozic. Ovšem vítězství v kategorie 1. stupeň základních škol nakonec získal Filip Moučka ze Základní školy Perálec se svým podmořským světem, mezi staršími školáky zvítězila Zuzana Šmídová ze Základní školy Ronov nad Doubravou. V kategorii středoškoláků porota první místo udělila Zuzaně Sojkové a její kresbě.

VÝSLEDKY

KATEGORIE – předškolní

 1. místo Sofie Kynclová, Nela Starhová, Kateřina Tichá (MŠ Brožíková, Pardubice)
 2. místo MŠ Pastelka, Pardubice
 3. místo Pepina Jánová, Linda Flídrová, Michalka Machová, Milan Jukl (1. MŠ Pomezí)

KATEGORIE – 1. stupeň ZŠ

 1. místo Filip Moučka (ZŠ Perálec)
 2. místo Adéla Říhová (ZŠ Rohovládova Bělá)
 3. místo Anna Šmídová (ZŠ Ronov nad Doubravou)

III. KATEGORIE – 2. stupeň ZŠ

 1. místo Zuzana Šmídová (ZŠ Ronov nad Doubravou)
 2. místo Lucie Bromová (ZŠ Ronov nad Doubravou)
 3. Eliška Havlíková (Gymnázium Holice)
 4. místo Klára Skokanová (ZŠ Ronov nad Doubravou)

IV. KATEGORIE – střední škola

 1. místo Zuzana Sojková (SŠ grafického designu a cestovního ruchu Pardubice)
 2. místo Hana Komárková (Gymnázium Holice)
 3. místo Klára Mrvová (Gymnázium Jevíčko)

CENA HEJTMANA PARDUBICKÉHO KRAJE

Zuzana Sojková (SŠ grafického designu a cestovního ruchu Pardubice)

 

VEŘEJNÉ HLASOVÁNÍ

I.KATEGORIE – předškolní

Leontýna Majorošová (MŠ Závodu Míru, Pardubice)

II. KATEGORIE – 1. stupeň ZŠ

Adéla Třasáková (ZŠ Perálec)

III. KATEGORIE – 2. stupeň ZŠ

Lucie Prudká (ZŠ Ronov nad Doubravou)

IV. KATEGORIE – střední škola

Eliška Hrdá (Gymnázium Jevíčko)


pce-kraj sus pce EKOKOM2 cd screenlogo
V1_text_barevne CRo-Pardubice_104.7-Z-RGB

rrapk


logo LDN
     tonda obal logo    pce-denik    

Na webu používáme soubory cookies.

Tyto soubory a informace se naše společnost snaží využívat za účelem vylepšování a rozvoje služeb, které zde nabízíme a poskytujeme. Využití souborů cookies umožňuje zlepšovat pro Vás lepší uživatelnost webových stránek a zpříjemňuje jejich použití.

Souhlasím